Άρεσε στο πρώτο φιλικό..

Ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχτηκε ο ΠΑΟΚ με τη γνωστή ρωσική ομάδα Ανζί Μαχατσκαλά, σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Αυστρία.Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με δύο διαφορετικές 11άδες σε κάθε ημίχρονο και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται σε πιο προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας, καθώς την επόμενη Κυριακή αρχίζει τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της.

Αν κάποια ομάδα δικαιούνταν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, αυτή ήταν ο ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Χουμπ Στέφενς είχαν υποδειγματική αμυντική λειτουργία, δεν άφηναν διαδρόμους προς την εστία τους και όσες φορές έβγαιναν στην αντεπίθεση ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία των Ρώσων.Χάθηκαν πολύ καλές ευκαιρίες με τους: Πόποβιτς (22' και 30'), Γιάννου (23'), Αθανασιάδη (56' και 68') και Κάτσε στο 82'.

Από πλευράς Ανζί η καλύτερη ευκαιρία της στο ματς ήταν στο 44ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ των Ρώσων, ο Γλύκος έχασε την έξοδο, ο Ντα Σίλβα έστειλε την μπάλα με κεφαλιά προς την εστία και ο Λάζαρ απομακρύνει πάνω στη γραμμή.Από αύριο (8/7) ο ΠΑΟΚ επιστρέφει και πάλι στις προπονήσεις, ενώ το επόμενο φιλικό του είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 10/7 με αντίπαλο την  Κοπεγχάγη στο St Veit am Vogau, στις 19:30.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ α' ημίχρονο: Γλύκος, Σκόνδρας, Lino, Lopez, Vitor, Τζανδάρης, Lazar, Πόποβιτς, Δεληγιαννίδης, Vukic, Γιάννου.

ΠΑΟΚ β' ημίχρονο: Jacobo, Κίτσιου, Ποζατζίδης, Κατσουράνης, Κατσικάς, Kace, Τζιόλης, Lawrence, Γεωργιάδης, Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης.

Ανζί α' ημίχρονο: Γκαμπούλοβ, Γκατζιμπέκοβ, Ταγκιρμπέκοβ, Εβέρτον, Μπουσουφά, Ντα Σίλβα Ζουσιλέι, Ντιαρά, Ουίλιαν (72′ Καρσέλα Μεντί), Ντενίσοβ, Ιόνοβ, Ετό

Ανζί β' ημίχρονο: Γκαμπούλοβ, Γκατζιμπέκοβ, Ταγκιρμπέκοβ, Μπουσουφά, Ουίλιαν (72′ Καρσέλα Μεντί), Ντα Σίλβα Ζουσιλέι, Ζοάο Κάρλος, Αχμέντοφ, Σάτοβ, Ντενίσοβ, Λασινά Τραορέ.