Καφενείο "ο ΠΑΟΚ"

Αν και προηγήθηκε στο σκορ με τον Σαλπιγγίδη, ο ΠΑΟΚ έχασε με 2-1 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την πρώτη αγωνιστική των play offs, δεχόμενος δύο γκολ από στημένα ...

Ο ΠΑΟΚ παρατάχτηκε στο Περιστέρι με 4-2-3-1, αλλά σε καμία περίπτωση η επιλογή του συγκεκριμένου συστήματος δεν βοήθησε στο να παίξει η ομάδα παιχνίδι αξιώσεων. Ειδικά στο πρώτο 45λεπτο το θέαμα ήταν αποκαρδιωτικό. Μια ομάδα χωρίς αγωνιστική ταυτότητα με παίκτες που πραγματοποίησαν εμφάνιση πολύ κατώτερη του αναμενομένου, έδωσαν γήπεδο στον Ατρόμητο (όπως κάνουν όλες οι μικρές ομάδες όταν παίζουν εκτός) και ουσιαστικά δικαιολόγησαν την παρουσία τους μόνο με ένα σουτ του Λόρενς στο 20'.

Θα σταθούμε ιδιαίτερα στους Φωτάκη και Αθανασιάδη οι οποίοι ήταν κυριολεκτικά ανύπαρκτοι και σκιές του εαυτού του ο καθένας.Στην επανάληψη ο Γεωργιάδης έκανε μια διορθωτική κίνηση που του βγήκε ως ένα βαθμό. Πέρασε τον Κατσουράνη πιο μπροστά η εικόνα της ομάδας διορθώθηκε σημαντικά στο πρώτο 15λεπτο, ήρθε και το όμορφο σε εκτέλεση γκολ του Σάλπι στο 60' (ο σκόρερ πάντως ήταν σε θέση οφ σάιτ) και όλοι περιμέναμε ο ΠΑΟΚ να πάρει το τρίποντο.

Δυστυχώς για άγνωστο λόγο, οι παίκτες οπισθοχώρησαν και έδωσαν στον Ατρόμητο την ευκαιρία να ανατρέψει ο σκηνικό πετυχαίνοντας δύο τέρματα με τους Ιγκλέσιας και Σουμπίνιο, αμφότερα από στημένες φάσεις στις οποίες η άμυνα και ο τερματοφύλακας συνελήφθησαν κοιμώμενοι. Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ήττα του Αστέρα στα Γιάννινα και πλέον τα play offs πήραν φωτιά!

Είναι οφθαλμοφανές πως υπάρχουν παίκτες στην ομάδα που δεν αξίζουν να φοράνε τη φανέλα με τον Δικέφαλο και σήμερα κάποιοι από αυτούς εκτέθηκαν ανεπανόρθωτα στα μάτια του κόσμου... Το ίδιο ξεκάθαρο είναι πως ο ΠΑΟΚ θέλει προπονητή με προσωπικότητα και ίσως αυτός να έπρεπε να είχε βρεθεί ήδη στον πάγκο μας σε αυτά τα πολύ καθοροστικά ματς της μίνι διοργανωσης των play offs.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος: Ράντμαν, Σκόνδρας, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Ταυλαρίδης, Μπρίτο, Ιγκλέσιας (75' Μπάλλας), Σουμπίνιο, Ουντότζι (55' Πίτου Γκαρσία), Δημούτσος, Κούτσι (87' Ναπολεόνι).

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Λίνο (78΄Σταφυλίδης), Σίλντεφελντ, Κουμαλό, Ετό, Κατσουράνης, Φωτάκης, Λόρενς (59΄Λάζαρ),  Σαλπιγγίδης, , Καμαρά (85' Γεωργιάδης), Αθανασιάδης.