Νίκη με ελπιδοφόρο ξεκίνημα απο Λούκας!

Στο τέταρτο φιλικό παιχνίδι της προετοιμασίας του ο ΠΑΟΚ κέρδισε την κυπελλούχο Αυστρίας FC Pasching με 1-0, χάρη σε γκολ του Βούκιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ.Με διαφοροποιημένη αρχική 11άδα σε σχέση με το χτεσινό παιχνίδι με την τσέχικη Ζνόιμο παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Χουμπ Στέφενς.

Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς είναι φανερό πως ο ΠΑΟΚ δεν είναι 100% έτοιμος στην παρούσα φάση. Δεν πέρασε πάντως απαρατήρητη η είσοδος στο ματς του Λούκας Πέρεθ, με τον Ισπανό να δείχνει στα 45 λεπτά στα οποία αγωνίστηκε στην επανάληψη καλά στοιχεία.Το γκολ που έκρινε τη νίκη (όχι ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο), το σημείωσε στο 38' με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Βούκιτς. Ο Σέρβος είναι από τους παίκτες που κατά τη διάρκεια της φετινής προετοιμασίας έχει αφήσει καλές εντυπώσεις και μπορεί να βοηθήσει την ομάδα.

Ο Στέφενς παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-2-3-1, η ομάδα είχε καλά διαστήματα στο παιχνίδι της, αλλά όπως προαναφέρθηκε χρειάζεται δουλειά ακόμη για να φτάσει σε επίπεδα ικανοποιητικά. Να μην ξεχνάμε και το χαμηλό επίπεδο του αντιπάλου, που συν τοις άλλοις χτες έπαιζε παιχνίδι κυπέλλου και εξ αιτίας αυτού του γεγονότος σήμερα κατέβηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς.

Oι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Χακόμπο (46' Γιακουμής), Σπυρόπουλος (46' Ποζατζίδης), Κατσικάς, Λόπεθ, Σκόνδρας (75' Κίτσιου), Κάτσε, Γκαρσία (46' Τσανδάρης), Γεωργιάδης (75' Πόποβιτς), Δεληγιαννίδης (46' Λούκας), Βούκιτς και Γιάννου (82' Αθανασιάδης)

FC Pasching: Χόφλερ, Ριντλ, Χαμντεμίρ, Μόσνερ, Γκλίσακ, Φέλμπερ, Τράμερ, Πέτροβιτς, Μάγιερ, Ταλέτα, Οντουμπάντζο