Ολοκλήρωσε με νίκη τα φιλικά

Στο τελευταίο φιλικό επί αυστριακού εδάφους που έδωσε σήμερα (17/7) ο Δικέφαλος, κέρδισε με 1-0 το ΑΠΟΕΛ, χάρη σε γκολ του Σαλπιγγίδη στο 16'.Έτσι ολοκληρώθηκε ο κύκλος των πέντε φιλικών του ΠΑΟΚ, με την ομάδα να μετράει τρεις νίκες, μία ήττα και μία ισοπαλία. Στο σημερινό ματς, απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο ο Δικέφαλος τα πήγε καλύτερα στην επανάληψη σε σχέση με το πρώτο μισό του αγώνα.

Οι Κύπριοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι πίεσαν ψηλά, δυσκολεύοντας τον  ΠΑΟΚ να κρατήσει την μπάλα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά ο Σαλπιγγίδης βρήκε τον τρόπο και πέτυχε στο 16' το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Οι παίκτες του Στέφενς στη συνέχεια άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν τα πατήματά τους στο γήπεδο, μετά το 30ό λεπτό ανέβασαν ρυθμό και θα μπορούσαν να σκοράρουν με τον Γεωργιάδη στο 37'.Η ομάδα έβγαινε στην επίθεση πιο γρήγορα σε σχέση με τα προηγούμενα ματς και σίγουρα αυτό το γεγονός ικανοποίησε τον Ολλανδό προπονητή.

Στην επανάληψη ο ορεξάτος Ολίσε ήταν αυτός που "έκλεψε την παράσταση", με τον Λιβεριανό να δείχνει πάντως μια επιπολαιότητα στα τελειώματα των φάσεων, ένα κομμάτι στο οποίο σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί...Ο Στέφενς έκανε μόλις τρεις αλλαγές στο ματς και ουσιαστικά πρόβαρε την ενδεκάδα για τα πρώτα ματς των προκριματικών του Champions League, με κάποιες μικροαλλαγές που αναμένεται να γίνουν.

Πολύ καλή η σημερινή παρουσία του Μιγκέλ Βιτόρ, που έδειξε με τις έγκαιρες τοποθετήσεις του ότι μπορεί να παίξει εξαιρετικά στη θέση του κεντρικού αμυντικού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Κατσουράνης, Βίτορ, Λίνο (79' Σπυρόπουλος), Τζιόλης, Λόρενς, Λούκας (74' Κάτσε), Γεωργιάδης (46' Ολίσε), Σαλπιγγίδης και Αθανασιάδης

ΑΠΟΕΛ:Χιώτης, Ολιβέιρα (Αντωνιάδης 77΄), Αμορίμ, Μάριο Σέρχιο (Σολομού 77΄), Κλουκόφσκι (Ντα Σίλβα 61΄), Μοράις (Βινίσιους 72΄), Μπενασού (Ισμα 72΄), Τιάγκο Γκόμεζ (Χαραλαμπίδης 72΄), Μαντούκα (Ηλία 72΄), Αλεξάνδρου (Αλωνεύτης 72΄), Σωτηρίου (Σέρινταν 46΄).