Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο

Για την 20ή αγωνιστική της Basket League ο Δικέφαλος του Βορρά κέρδισε στην Paok Sports Arena τον συμπολίτη Αρη με 84-72 έχοντας σε φοβερή μέρα τους Χαραλαμπίδη και Χάτσερ...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φανερά χωρίς καθαρό μυαλό στο παιχνίδι και έχοντας κακές αμυντικές και επιθετικές επιλογές, βρέθηκε στο 0-14 χωρίς κανείς να καταλάβει τι και πώς. Κάπου εκεί η ομάδα παροτρυνόμενη από τους 6.000 οπαδούς της που βρέθηκαν στην Paok Sports Arena άρχισε να παίρνει μπροστά, και να φτάνει σε καλάθια που μέχρι τότε οι παίκτες μας τα έβλεπαν σαν ... κουμπότρυπες.Παπαδόπουλος, Χάτσερ και Χαραλαμπίδης, έδωσαν λύσεις για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το ταμπλό να γράφει 14-22.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ανέβασε την απόδοσή του στην δεύτερη περίοδο και με τον Χαραλαμπίδη σε φρενήρη ρυθμό πλησίασε σε 27-30 αρχικά, για να περάσει λίγο αργότερα μπροστά στο σκορ με 31-30 χάρη σε κάρφωμα του Παπαδόπουλου. Το κλειστό πήρε φωτιά από τον κόσμο που έσπρωχνε τους παίκτες του Μαρκόπουλου προς τη νίκη, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +5 (41-36), 13 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, είχε την ευκαιρία να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά, όμως ένα λάθος του Χαραλαμπίδη έδωσε την τελευταία επίθεση στον Αρη και ο Καραποστόλου μείωσε σε 41-38 .O Δικέφαλος έκλεισε το ημίχρονο με 9/20 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 14/19 βολές, διορθώνοντας σημαντικά τα άσχημα στατιστικά που είχε στην έναρξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κώστας Χαραλαμπίδης συνέχισε να εκτελεί την πρώην ομάδα του, σκοράροντας έξω τα 6,75 η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (58-44) όμως κάποια λάθη στα τελευταία λεπτά έδωσαν στον Αρη τη δυνατότητα να μειώσει στους 10 και να κλείσει η περίοδος

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε πολύ έξυπνα αυτή τη διαφορά, πήρε πόντους από τους συνήθεις υπόπτους (Χάτσερ - Χαραλαμπίδη) και με συνοπτικές διαδικασίες πέτυχε την 10 εντός έδρας νίκη του στην Πυλαία σε ισάριθμα παιχνίδια.Να σημειώσουμε την εκπληκτική ευστοχία του Χαραλαμπίδη έξω από την γραμμή των τριών πόντων, καθώς είχε 6/6 τρίποντα, ενώ σημαντικότατη η βοήθεια του Λάζου Παπαδόπουλου με 17 πόντους και 8 "σκουπίδια"...

Δεκάλεπτα: 14-22, 41-38, 58-48, 84-72

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 24 (3/8τρ, 7ρ, 3ασ), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 31 (6/6τρ), Τσαιρέλης 8, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 17 (8ρ), Καλλές, Χρυσικόπουλος,

Άρης: Χαντ 4, Πελεκάνος 17 (1), Βεζένκοφ 8 (1), Τσιάρας 7 (1), Ασημακόπουλος 6 (2), Καραποστόλου 6, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 9 (1), Σαρηκόπουλος 2, Βεργίνης 3 (1)