Φωτιές στην επίθεση, υστερούσε η άμυνα..

Για την 24η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Πανιώνιο με 4-2 παίζοντας καλό ποδόσφαιρο παρά τις απουσίες του...Oι 15.000 περίπου θεατές που βρέθηκαν στην Τούμπα, είδαν ένα πολύ καλό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην τελική επικράτηση χάρη σε τέσσερα εξαιρετικής ομορφιάς γκολ που πέτυχαν διαδοχικά οι Κάτσε, Σαλπιγγίδης, Κατσουράνης και Βούκιτς, ενώ στον αντίποδα η άμυνα του Δικεφάλου δε βρέθηκε σε καλή μέρα, δεχόμενη δύο γκολ από έναν Πανιώνιο που σπάνια περνούσε τη σέντρα.

Ο Δώνης έδωσε φανέλα βασικού τόσο στον Πέλκα όσο και στον Κωνσταντινίδη μη έχοντας και πολλές επιλογές αφού οι απουσίες του ΠΑΟΚ σήμερα ήταν ουκ ολίγες. Ο Δικέφαλος μπήκε στο παιχνίδι ορεξάτος, είχε από την αρχή καλό ρυθμό και έβγαλε φάσεις για να σκοράρει, απειλώντας κυρίως από τα πλάγια. Κατάφερε να προηγηθεί στο 31ο λεπτό με σουτ του Κάτσε που έστειλε την μπάλα στο "Γ" του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννακόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα ο Πανιώνιος ισοφάρισε στην πρώτη του τελική προσπάθεια (!) με τον Ανδράλα και αφού η αριστερή πλευρά της άμυνάς μας έκανε ότι μπορούσε για να φτάσει η μπάλα στον σκόρερ. Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχόνου ο ΠΑΟΚ προσπάθησε για το δεύτερο γκολ, όμως δεν το πέτυχε και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στην επανάληψη ο Δώνης έριξε στο ματς τον Φωτάκη στη θέση του Λίνο και πέρασε αριστερό μπακ ο Αποστολόπουλος και στα δεξιά της άμυνας ο Κωνσταντινίδης. Χρειάστηκε να περάσουν μόλις πέντε λεπτά για να ξαναπάρει ο Δικέφαλος κεφάλι στο σκορ... Φωτάκης και Ρομπέρ συνδυάστηκαν στα αριστερά και ο Σαλπιγγίδης με σουτ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-1. Ο ΠΑΟΚ δε σταμάτησε να επιτίθεται αναζητώντας το τρίτο γκολ για να κλειδώσει το ματς, όμως στο 63' με  πέναλτι του Γουνδουλάκη, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου από το πουθενά. Το πέναλτι το κέρδισε ο Καπάνταης από τον Κατσουράνη, φεύγοντας στην πλάτη της άμυνάς μας σε μακρινή μπαλιά.

Η απάντηση του Δώνη στο 2-2 άκουγε στο όνομα Βούκιτς. Ο Σέρβος μπήκε στο ματς στο 66΄στη θέση του Πέλκα, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Κατσουράνης πέρασε στα χαφ με τον Κουμάλο να καλύπτει το κέντρο της άμυνας. Μια κίνηση που αποδείχτηκε "κίνηση ματ"!  Ο ΠΑΟΚ ανέβασε κι άλλο το ρυθμό του, η κερκίδα είχε πάρει φωτιά, και στο 80' είδαμε ένα από τα καλύτερα γκολ που έχουν μπει στα ελληνικά γήπεδα όταν με εντυπωσιακό ψαλιδάκι ο Κατσουράνης έγραψε το 3-2, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Γιαννακόπουλου.

Η ομάδα δε σταμάτησε να επιτίθεται - σε αντίθεση με όσα είδαμε σε προηγούμενα παιχνίδια - και στο 87' ο Βούκιτς με πανέμορφο πλασέ έγραψε το τελικό 4-2. Ο ΠΑΟΚ πήρε μια δικαιότατη νίκη που ζέστανε τον κόσμο ο οποίος βρέθηκε στην Τούμπα και αναπτέρωσε τις ελπίδες για κάτι καλύτερο στη συνέχεια της σεζόν...

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Κατσουράνης, Σίλντενφελντ, Λίνο (46' Φωτάκης), Κάτσε, Λόρενς, Ρομπέρ (66' Κουμάλο), Κωνσταντινίδης, Πέλκας (66' Βούκιτς), Σαλπιγγίδης

Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Κουλουχέρης, Παντίδος, Τόσκας, Κούρος, Ανδράλας, Γουνδουλάκης (72' Μενδρινός), Κούρντι, Κολοβός (72' Ντούνης), Αραβίδης, Καμπάνταης