Όμορφα και απλά..

Για την 28η αγωνιστική της Super League, ο "Δικέφαλος του Βορρά" κέρδισε στην Τούμπα τη Βέροια με 2-0, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο.Μπροστά σε 7.000 θεατές ο τεχνικός του ΠΑΟΚ ξεκίνησε στο 4-4-1-1 με τον Ιτάνζ κάτω από τα δοκάρια, τους Λίνο, Κατσουράνη, Σίλντεφελντ, Αποστολόπουλο στην άμυνα, Καμαρά, Κάτσε, Λάζαρ, Ολίσε στη μεσαία γραμμή, μπροστά τους ο Λόρενς και μοναδικός καθαρά προωθημένος ο Σαλπιγγίδης.

Στο πρώτο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, κράτησε την μπάλα παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στο χώρο της μεσαίας γραμμής και θα μπορούσε να ανοίξει πριν το 34ο λεπτό το σκορ, αν εκμεταλλευόταν τις καλές ευκαιρίες που είχε με τους Ολίσε και Λόρενς.Σε εκείνο το λεπτό ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, την κεφαλιά την πήρε ο Σάλπι, η μπάλα πήγαινε προς την εστία της Βέροιας, Μοκάκε και Λόπεζ μπερδεύτηκαν και δεν μπόρεσαν να διώξουν, πάνω στη γραμμή, με αποτέλεσμα αυτή να πάει στο πλεκτό. Ο Δικέφαλος στο πρώτο ημίχρονο έχοντας απέναντί του μια ομάδα που δεν κλείστηκε έπαιξε κυρίως από τις πτέρυγες δημιουργώντας καταστάσεις στην εστία του Λόπεζ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στο πρώτο μισό της και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 68΄για να δούμε την πρώτη καλή φάση. Ο Ολίσε μετά από ωραία ατομική προσπάθεια σούταρε για να μπλοκάρει σε δύο χρόνους ο Λόπεζ.Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ έδειξε διάθεση να παίξει μπάλα, ανέβασε στροφές, αλλά οι τελικές προσπάθειες των παικτών του δεν ήταν αυτές που θα έπρεπε. Στο 84' ο Ολίσε από τα δεξιά ξέφυγε από τον Αμανατίδη, την κατάλληλη στιγμή έσκαψε την μπάλα που πήγε στον Κλάους και αυτός με κεφαλιά έκανε το 2-0, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Με τη σημερινή του νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 56 βαθμούς και περιμένει να δει τι θα γίνει αύριο (7/6) στο ματς του Αστέρα με την Ξάνθη στη μάχη για την 2η θέση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Σίλντεφελντ, Κατσουράνης. Λίνο, Λάζαρ (65' Φωτάκης), Κάτσε, Καμαρά, Ολίσε, Λόρενς (78' Γεωργιάδης), Σαλπιγγίδης (65' Αθανασιάδης). Αναπληρωματικοί: Γλύκος, Αθανασιάδης, Ιντζίδης, Έτο, Γεωργιάδης, Κίτσιου, Φωτάκης. Από την αποστολή κόπηκε ο Ρομπέρ.

ΒέροιαΛόπεζ, Ορέστες, Τζημογιάννη, Μπερτέν, Αμαραντίδη, Γκιγιέρμο (64' Ρεάνο), Καλογέρη, Ολαϊτάν, Μπαρκάν (69' Καλτσάς), Μοκάκε (82' Παυλίδης), Ιωάννου.. Αναπληρωματικοί οι: Κοτταρίδης, Kali, Μπάρμπας, Καλτσάς, Παυλίδης, Reano, Βεργώνης