Νευρικός, αλλα κέρδισε..

Ο Δικέφαλος νίκησε στο κλειστό της Πυλαίας τον Απόλλωνα Πάτρας με 68-61 σε παιχνίδι που έγινε στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Basket League...

To παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι δύο αντίπαλοι έδειξαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης το κακό τους πρόσωπο στον επιθετικό τομέα και η νίκη ήρθε για τον Δικέφαλο χάρη στην καλή του άμυνα και την μαχητικότητα κάποιων παικτών του.Οι παίκτες του Μαρκόπουλου ήταν νευρικοί στην επίθεση και δεν είχαν την απαιτούμενοι συγκέντρωση και απέναντι σε έναν αδύναμο αντίπαλο. Πήραν βέβαια τη νίκη -και αυτό είναι που μετράει περισσότερο- χωρίς όμως να κάνουν καλή εμφάνιση.Η αφλογιστία των δύο ομάδων ήταν εντυπωσιακή στην πρώτη περίοδο με το ταμπλό να δείχνει σκορ 4-4 μετά από 6 λεπτά παιχνιδιού...

Ο ΠΑΟΚ με εξαίρεση ένα χρονικό σημείο (18-19 με τρίποντο του Μακόλουμ πέρασε ο Απόλλωνας) ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ με την  ομάδα της Πάτρας να ακολουθεί σε απόσταση που κυμαινόταν από 4 έως 13 πόντους.

Το ημίχρονο βρήκε τον Δικέφαλο στο +6 (32-26) με την ομάδα να παίρνει πόντους κυρίως από τους Μακγκράθ και Χαραλαμπίδη. Στη συνέχεια και στο 3ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ διόρθωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και βρέθηκε να το κλείνει στο +11 (50-39).Η διαφορά αυτή ψαλιδίστηκε στην τελευταία περίοδο, οι Πατρινοί μείωσαν σε 62-57 αλλά ο Χαριτόπουλος με προσωπικές ενέργειες δεν τους άφησε περιθώρια να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο, σκοράροντας διαδοχικούς πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, μετά από φάουλ που κέρδισε ο ίδιος κάτω από το καλάθι των Πατρινών.Δεν περνάει απαρατήρητο το γεγονός της χρησιμοποίησης του Χάτσερ στην αρχή του αγώνα και στη συνέχεια ο Αμερικανός έμεινε στον πάγκο, χωρίς να πάρει άλλο χρόνο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 32-26, 50-39, 68-61

ΠΑΟΚ: Χάτσερ, Κασελάκης 6, Χαραλαμπίδης 17 (1), ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 4, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 6, Καλλές, Λιάπης, Χαριτόπουλος 18 (1).

Απόλλωνας Πάτρας: ΜακΚόλουμ 14 (1), Αργυρόπουλος 14 (1), Καπερώνης 5 (1), Γκραντ 6, Λιανός 3 (1), Πέτροβιτς 13 (1), Μολφέτας 2, Τέρνερ 2, Κρόλο 2.