Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις

Πραγματοποιόντας ακόμη μια πολύ καλή εμφάνιση, ο Δικέφαλος πέρασε δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα από την Καλλιθέα επικρατώντας του Ικάρου με 80-85 για την 16η αγωνιστική της Basket league.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο δεκάλεπτο γύριζε την μπάλα με υπομονή στην επίθεση, ενώ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έτσι στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 14-23 δείχνοντας τα δόντια του στους γηπεδούχους .Στο δεύτερο δεκαλεπτο ο Ικαρος εκμεταλλευόμενος τις αλλαγές του ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, μάζεψε τη διαφορά και στο 18' πέρασε μπροστά στο σκορ με 35-32. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε απάντηση και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 38-38.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος ήταν και πάλι πολύ καλός, ξαναπήρε προβάδισμα στο σκορ, πήρε πόντους από τον Χαραλαμπίδη και τον Τσαϊρέλη που έκανε πολύ καλό παιχνίδι και έστησε μια διαφορά ασφαλείας με το ταμπλό να δείχνει 50-64.Ο Ικαρος στην τελευταία περίοδο, προσπάθησε να ανατρέψει την διαφορά και μείωσε σε 72-79, αλλά μέχρις εκεί. Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε σωστά χρόνο και διαφορά και έφυγε με το διπλό από την Αθήνα.

Τα Δεκάλεπτα: 14-23, 38-38, 50-64, 80-85

Ίκαρος (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 4 (1), Κυρίτσης 23 (2), Βρκιτς 8 (2), Φαγέ 3 (1), Γκίμπσον 23 (2), Γιαννακίδης 5 (1), Σίμτσακ 4, Πάντιτς 10

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κασελάκης 7 (1), Χαραλαμπίδης 21 (1), Μακγκράθ 11 (1), Τσαϊρέλης 20, Δέδας 14 (2), Παπαδόπουλος 10, Καλλές, Χρυσικόπουλος, Λιάπης, Χαριτόπουλος 2