Έκανε το πρώτο βήμα..

Για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Λεβαδειακό, με 2-0 με γκολ των Αθανασιάδη και Σαλπιγγίδη στην επανάληψη...Μπροστά σε περισσότερους από 12.000 φίλους του ο ΠΑΟΚ πέτυχε αυτό που εξ αρχής είχε σαν στόχο, μια καθαρή νίκη επί του Λεβαδειακού ώστε να πάρει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε την ομάδα με 4-4-1-1 έχοντας τον Ιτάνζ κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Αποστολόπουλο, Λίνο, Σίλντεφελντ, Κατσουράνη Γκαρσία, Λάζαρ, Καμαρά, Σαλπιγγίδη στα χαφ και τον Λόρενς σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Αθανασιάδη.Ο Δικέφαλος στο πρώτο 45λεπτο αναλώθηκε σε ένα παιχνίδι κατοχής, έχοντας ουσιαστικά έναν αντίπαλο που ήρθε στην Τούμπα στοχεύοντας στο να κρατήσει πρωτίστως την εστία του ανέπαφη και αν έβγαινε μια καλή αντεπίθεση να την εκμεταλλευόταν.Ουσιαστικά οι φάσεις που δημιούργησε ο ΠΑΟΚ ήταν 2-3 καλά μακρινά σουτ τα οποία σταμάτησαν στον Κυριακίδη. Η έλλειψη φαντασίας, η αδυναμία για ένα ακόμη ματς να τρυπήσει μια οργανωμένη άμυνα ήταν τα στοιχεία που απουσίαζαν από την ομάδα σε ένα πρώτο ημίχρονο στείρο.

Στο διάστημα αυτό η απόδοση βασικών παικτών κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Στην επανάληψη η άνοδος του Λόρενς έδωσε στον ΠΑΟΚ αυτό το κάτι παραπάνω που έλειπε και στο 3λεπτο 57’-60’ ο Δικέφαλος πέτυχε δύο γκολ με τους Αθανασιάδη και Σαλπιγγίδη τα οποία αποδείχτηκαν αρκετά για να πάρει η ομάδα μια καθαρή νίκη και να έχει πλέον το πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση.

To γκολ πάντως  με το οποίο άνοιξε το σκορ ο ΠΑΟΚ, προήλθε από θέση οφ σάιτ, στην οποία βρέθηκε ο Αθανασιάδης τη στιγμή που η μπάλα έφτασε σε αυτόν από κόντρα στο σώμα του Λόρενς, σε μια φάση που εξελίχτηκε γρήγορα και την "έχασε" ο βοηθός ...

Στο τελευταίο μισάωρο οι παίκτες του Δώνη αρκέστηκαν σε μια σωστή διαχείριση του σκορ έχοντας σαν πρώτο στόχο το μηδέν στην άμυνα, απέναντι σε έναν Λεβαδειακό που βγήκε από το καβούκι του αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Ιτάνζ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Δώνης): Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Λίνο, Σίλντεφελντ, Κατσουράνης, Γκαρσία (66' Κάτσε), Λάζαρ, Λόρενς (92' Κωνσταντινίδης), Καμαρά, Σαλπιγγίδης (89' Κουμάλο), Αθανασιάδης

Λεβαδειακός (Παράσχος): Κυριακίδης, Ρέι, Μαχαίρας, Κόρμπος (65' Ζησόπουλος), Μάρτινς (72' Καγιεχόν), Βασιλείου, Ολιβιέ (65' Πόι), Νικολακάκης, Μεντί, Ρομέου