Δια χειρός McGrath! 91-85 το Ρέθυμνο!

Γεμάτος ψυχή ο Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena τον ΑΓΟΡ στην παράταση με 91-85 σε παιχνίδι που έγινε στα πλάισια της 8ης αγωνιστικής της Basket League...

Παιχνίδι για γερά νεύρα στο Παλατάκι με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια δύσκολη νίκη,  έχοντας απέναντί του όχι μόνο την ομάδα του Κουφού αλλά και την απαράδεκτη διαιτησία των Πηλοΐδη, Μάνου και Σταματόπουλου που με τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματά τους εξόργισαν τον κόσμο και την ομάδα...Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτου δεκαλέπτο, με τον Δικέφαλο να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +1 (16-15). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι κάτω από το καλάθι αλλά δέχτηκε τρίποντα από την περιφέρεια, λόγω της κακής του περιφερειακής άμυνας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ με σερί 0-7 βρέθηκε να προηγείται με 22-27, όμως οι παίκτες του Μαρκόπουλου είχαν απάντηση και ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ και μάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο με μια μικρή διαφορά 5 πόντων (38-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ παίζοντας καλό μπάσκετ έκανε το σκορ 43-36, όμως κάπου εκεί τα κοράκια ανέλαβαν δουλειά. Με 2 τεχνικές ποινές και πολλά αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά (47-49). Ο ΠΑΟΚ με κόντρα διαιτησία δεν το έβαλε κάτω, ξαναπήρε το προβάδισμα και  έκλεισε την περίοδο προηγούμενος 56-51. Και φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο που τα είχε όλα. Το Ρέθυμνο με 8 διαδοχικούς πόντους έκανε το 58-60, λίγο αργότερα ο Χαραλαμπίδης χρεώθηκε με τεχνική ποινή και το ταμπλό έδειχνε  66-68. Η μάχη ήταν συγκλονιστική, ο Τσόχλας με απανωτούς πόντους διατηρούσε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού, όμως ο Μακγκράθ ανέλαβε να καθαρίσει την μπουγάδα, ισοφαρίζοντας σε 76-76 με τρίποντο στα 8" πριν από τη λήξη.Οι ομάες οδηγήθηκαν στην παράταση όπου ο Μακγκράθ με 9 δικούς του πόντους οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη με 91-85. Ο Ιρλανδός μαζί με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη ήταν οι πρωτεργάτες της μεγάλης σημερινής επιτυχίας που κρατάει τον ΠΑΟΚ στη 3η θέση της βαθμολογίας...

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 56-51, 76-76 (κ.α), 91-85

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 9 (1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 11 (1), ΜακΓκραθ 23 (3), Τσαϊρέλης 6, Δέδας 6, Μαργαρίτης 15 (1), Παπαδόπουλος 14 (9ρ), Χαριτόπουλος 7 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χορν 16 (2), Καλλινικίδης, Κόλιμον 6 (1), Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 18 (3), Ντούβνιακ 8 (1), Κόμματος 12 (3), Κάρτερ, Λάτοβιτς 3 (1), Πέτγουεϊ 14 (4).