Ισοπαλία με άγχος..

Για την 27η αγωνιστική της Super League o ΠΑΟΚ πήρε λευκή ισοπαλία στο "Γ. Καραϊσκάκης" από τον Ολυμπιακό, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα μας είχε εξ αρχής αμυντικούς προσανατολισμούς ...

Ο Γιώργος Δώνης κατέβασε τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη με 4-4-2 ξεκινώντας τον Ιτάνζ κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Αποστολόπουλο, Σίλντενφελντ, Κατσουράνη, Λίνο, στη μεσαία γραμμή τους Ολίσε, Κάτσε, Λόρενς και Καμαρά, ενώ το επιθετικό δίδυμο το αποτελούσαν ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης με τον Στέφανο Αθανασιάδη.

Mε καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς παρατάχτηκε ο Δικέφαλος στο Καραϊσκάκη, έχοντας σαν πρώτο στόχο να φυλάξει το μηδέν στην άμυνα και αν του έβγαινε κάποια καλή αντεπίθεση θα προσπαθούσε να τσιμπήσει τη νίκη.

Στο πρώτο 45έπτο ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και ουσιαστικά απειλήθηκε ελάχιστα με μακρινά σουτ που επιχειρούσαν οι παίκτες του γάβρου οι οποίοι δυσκολευόταν να μπουν μέσα στην περιοχή μας.Στο δημιουργικό όμως κομμάτι με εξαίρεση τον δραστήριο Καμαρά που ήταν ένας πονοκέφαλος για την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Δικέφαλος υστέρησε καταφανέστατα, καθώς η μεσαία του γραμμή δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, η οποία χανόταν με χαρακτηριστική ευκολία, εξαιτίας της πίεσης που ασκούσαν οι γηπεδούχοι.Ο Ολυμπιακός είχε ένα πιεστικό πρώτο 20λεπτο, όμως όσο περνούσε η ώρα η επιθετικότητα των γηπεδούχων εκφυλλιζόταν ... Ο ΠΑΟΚ είχε και αυτός 1-2 καλά μακρινά σουτ με τους Ολίσε και Καμαρά που ανησύχησαν τον Μέγιερι (ειδικά αυτό του Ολίσε)...

Με την έναρξη της επανάληψης ο Δικέφαλος παρέμεινε πίσω από την μεσαία γραμμή, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι του κυρίως από τα δεξιά με τον Βλαχοδήμο, τον οποίον μάρκαρε πολύ καλά ο Λίνο όση ώρα αυτός ήταν στο ματς.Ο Δικέφαλος σταδιακά κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, έχοντας απέναντί του ένα αντίπαλο που δεν είχε την φρεσκάδα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν εγκατέλειψε την αμυντική του τακτική.Στο 90ό πάντως λεπτό ο βοηθός σταμάτησε με ανύπαρκτο off site τον Καμαρά που έβγαινε μόνος απέναντι στον Μέγιερι...

Σημειώνουμε ότι στο 65ο λεπτό αποβλήθηκε ο Δώνης από τον πάγκο του ΠΑΟΚ, επειδή κλώτσησε μια μπάλα και έδωσε το δικαίωμα στον Σιδηρόπουλο να τον στείλει στην εξέδρα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός: Μέγιερι, Χολέμπας, Παπάζογλου, Κοντρέρας, Μανωλάς,  Φέισα, Μανιάτης, Μασάντο (69' Φουστέρ), Βλαχοδήμος (60' Φετφατζίδης ), Αμπντούν (79' Μήτρογλου), Τζιμπούρ. .

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Κατσουράνης, Σίλντεφελντ, Λίνο, Καμαρά (93' Ρομπέρ), Κάτσε, Λόρενς, Ολίσε (76' Βούκιτς), Σαλπιγγίδης (72' Φωτάκης), Αθανασιάδης.