Κέρδισε, παρά την κούραση..

Για την 16η αγωνιστική της Basket League ο "Δικέφαλος" κέρδισε στην Paok Sports Arena τον ΚΑΟΔ με 77-66, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο 4ο δεκάλεπτο ...

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασαν έτσι στην 8η εντός έδρας νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στην Πυλαία, δείχνοντας σοβαρότητα στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, εκεί δηλαδή που κρίθηκαν όλα.Παρότι το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, ο ΠΑΟΚ εν τέλει κατάφερε να πάρει μια άνετη νίκη, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος... Μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως οι Δραμινοί προηγούνταν στο ημίχρονο με διαφορά 5 πόντων (41-46).

Από το ξεκίνημα του αγώνα, εύκολα διέκρινε κανείς πως ο ΠΑΟΚ δεν ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος, κάτι που βοήθησε τους αντιπάλους να πάρουν καλή ψυχολογία. Οι συνεργασίες των παικτών του ΠΑΟΚ εντός ρακέτας έδωσαν μια ώθηση, αλλά αμυντικά αντιμετωπίζαμε προβλήματα, κυρίως λόγω της ευστοχίας των ξένων παικτών των Δραμινών, έξω από τη γραμμή των τριών πόντων.

Παρότι ο Σούλης Μαρκόπουλος ανακάτεψε πολλές φορές την τράπουλα, ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν πήρε διαφορά, αλλά βρέθηκε από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, πίσω στο σκορ. Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πλέον έγινε εμφανές και ένα σχετικό άγχος στην κερκίδα. Εν τούτοις, ο ΠΑΟΚ είχε ανεβάσει αισθητά την αμυντική του παρουσία, επιτρέποντας στους αντιπάλους να σκοράρουν μόνο 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Αξιοσημείωτο είναι, πως ο κόσμος βοήθησε την ομάδα να επιστρέψει, να ανεβάσει την απόδοσή της και να καθαρίσει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Σε εκείνο το διάστημα, ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα και την επιθετική του παρουσία, φτάνοντας να έχει μια διαφορά μέχρι και 14 πόντων. Στα τελευταία δευτερόλεπτα όλα είχαν κριθεί, και το ματς έληξε με το «άνετο» 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-46, 56-53, 77-63.

ΠΑΟΚ: Κασελάκης 15 (1), Χαραλαμπίδης 14 (1), ΜακΓκραθ 4, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 16, Δέδας, Παπαδόπουλος 14, Νικόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος 2, Αμπάρας, Χαριτόπουλος 10 (2)

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Νόουλς 19 (3), Καλαϊτζίδης, Μπένας, Μισέλ 9, Μπαβτσιτς 6, Κακαρούδης 8 (1), Ντεϊλ 9, Ζάρας, Ιωάννου, Πάλμερ 11 (1), Ρόου 4