Κόλλησε στη λάσπη της Βέροιας..

Για την 13η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ έμεινε στη λευκή ισοπαλία στη Βέροια με την τοπική ομάδα, παίζοντας από το 36' με 10 -λόγω αποβολής του Βιβιάν- σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο..

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και μπροστά σε 4.000 περίπου φίλους του που τον ακολούθησαν στη Βέροια, έδειξε ορεξάτος να παίξει ποδόσφαιρο σε ένα βαρύ λόγω της βροχής αγωνιστικό χώρο.  Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι ισορόπησαν το παιχνίδι και σταδιακά άρχισαν να βγαίνουν στην επίθεση με αξιώσεις. Ο πάρα πολύ καλός σήμερα Γλύκος, έσωσε την εστία του στο 12', 13' και 22' σταματώντας παίκτες της Βέροιας που βρέθηκαν σε εξαιρετική θέση, λόγω ολιγωρίας του κέντρου της άμυνας που είχε τα περισσότερα προβλήματα στο πρώτο 45λεπτο.Ο αγώνας είχε πάθος και από τις δύο ομάδες, που ήθελαν η καθεμιά για δικούς της λόγους τη νίκη. Σε τέτοια ματς πάνε περίπατο τα συστήματα και τα κερδίζει όποιος βγάλει περισσότερηη ψυχή. Η φάση που επηρέασε την εικόνα του ματς έγινε στο 36'. Τότε ο Βιβιάν ανέτρεψε τον Καλτσά και ο Σπάθας (βούτυρο στπ ψωμί του) έδωσε αμέσως το πέναλτι και την αποβολή. Η ομάδα έμεινει με 10, ο Καλτσάς ευτυχώς έστειλε την μπάλα άουτ και από εκεί και πέρα οι υπόλοιποι παίκτες του Δικεφάλου είχαν να αντιμετωπίσουν τη Βέροια και το βαρύ γήπεδο, παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δώνης πέρασε τον Σταφυλίδη στο κέντρο της άμυνας, με τον νεαρό να βοηθάει και παρά το ότι ο ΠΑΟΚ έπαιζε με 10, έδειχνε διάθεση να πάρει το ματς. Όσο περνούσε η ώρα, έβγαινε στους παίκτες η κόπωση και η ομάδα έδωσε γήπεδο.Στο 59ο λεπτό, ο Γλύκος πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή και αφού πιο πριν σε σουτ του Καφέ αυτή κόντραρε στον Καλτσά, άλλαξε πορεία και πήγαινε προς τα δίχτυα. Ήταν μια πολύ δύσκολη φάση στην οποία ο Γλύκος φώναξε παρών. Από εκεί και μετά είδαμε πολλές δυνατές προσωπικές ... λασπομαχίες, κυρίως στη μεσαία γραμμή.Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις ομάδες στο 0-0, ένα αποτέλεσμα που ασφαλώς δεν είναι αυτό που περιμέναμε καθώς η ομάδα έμεινε ακόμα πιο μακριά από την κορυφή ενώ έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από τους αντιπάλους που μας κυνηγούν για τη 2η θέση.

Oι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Λίνο, Κωνσταντινίδης (62' Έττο), Κουμάλο, Βιβιάν, Κάτσε, Λάζαρ, Ρομπέρ (46' Σταφυλίδης), Φωτάκης, Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης (77' Γιάννου).

Βέροια: Λόπεζ, Γεωργιάδη, Ορέστες, Αμαραντίδης, Καλί, Καλογέρης, Καφές, Ολαιτάν, Καλτσάς (68' Πέρεζ), Μπαργκάν (87' Μπελόν), Ιωάννου (58' Κόστλι).