Μάγκας ΠΑΟΚ! Πάτησε τον πρωτοπόρο 76-71!

Στην Paok Sports Arena, o ΠΑΟΚ γονάτισε τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό για την 1η αγωνιστική του 2ου γύρου της Basket League, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του φετινή ήττα εντός συνόρων...

Βγαλμένος από τα καλύτερά μας όνειρα ο ΠΑΟΚ παίζοντας με ψυχή, υπέταξε ΔΙΚΑΙΟΤΑΤΑ την παρέα του Σπανούλη και έδειξε το πόσο καλή δουλειά γίνεται φέτος στην ομάδα. Η μεγάλη δικαίωση των λίγων ανθρώπων που στηρίζουν με νύχια και με δόντια την φετινή προσπάθεια...Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, έδειξαν από το πρώτο λεπτό στο παιχνίδι το πάθος και τη θέληση που είχαν μετά και την πολύ καλή εμφάνιση του ΟΑΚΑ παρά την ήττα από τον Παναθηναϊκό. Παρόλο που ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, ο Δικέφαλος δεν του έδωσε τη δυνατοτητα να ξεφύγει και  το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν στο -1 (20-21).Στην δεύτερη περίοδο, ο Δέδας έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ (25-21) για να μειώσει στον πόντο ο Περπέρογλου με τρίποντο (25-24). Ο Χαριτόπουλος πέτυχε το 27-24 και ο Πρίντεζης μείωσε σε 27-26. Ο Έλληνας φόργουορντ με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (27-29) για να απαντήσει ο Δέδας επίσης σουτ τριών πόντων (30-29).

Ο Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 30-32 και ο ΜακΓκραθ με σουτ τριών πόντων έκανε το 33-32. Ο Τσαϊρέλης με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έκανε το 37-32 για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στο 18ο λεπτό για να μειώσει ο Παπανικολάου σε 37-34 και ο Γιώργος Πρίντεζης να φέρει το ματς στα ίσια με δύο εύστοχες βολές (37-37). Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου με τον Παπαδόπουλο στην εκπνοή πήγε στα αποδυτήρια με 39-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ο ΠΑΟΚ με τον ΜακΓκραθ κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους 46-41, ύστερα από αιφνιδιασμό. Πρίντεζης και Σλούκας έφερε τους Πειραιώτες σε απόσταση αναπνοής (48-46), όμως ο Δέδας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έδωσε "ανάσα" στον ΠΑΟΚ, σημειώνοντας το 51-48. Στο σημείο αυτό, ο Ολυμπιακός με Περπέρογλου και Σλούκα ισοφάρισε σε 52-52 προς στιγμήν, αλλά το τρίποντο του Δημήτρη Χαριτόπουλου έφερε την ομάδα μας ξανά στο +3 (55-52). Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με  σκορ 55-54, ύστερα απο καλάθι του Σερμαντίνι από ασίστ του Σπανούλη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, βγήκε η κούραση στον ΜακΓκράθ που έπαιξε όλο το παιχνίδι απόντος Χάτσερ, και προς στιγμήν η ομάδα αντιμετώπισε προβλημα επιθετικά, δίνοντας τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό με ένα σερί 5-0 να περάσει μπροστά με 60-61. Κάπου εκεί, ο κόσμος που βρέθηκε σήμερα στο παλατάκι αφύπνησε την ομάδα και με καλάθι και φάολυ του Χαριτόπουλου ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (71-69).

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος έφερε τον ΠΑΟΚ στο +4 (73-69), ο Σερμαντίνι  στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακό κέρδισε φάουλ. Σε εκείνο το σημείο (24 δευτερόλεπτα για το τέλος) ο Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκε άδικα ζητώντας αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Γεωργιανό, με τους διαιτητές να μην κωλώνουν και  να τον χρεώνουν σωστά με τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία. Ο Σερμαντίνι έκανε το 73-71, ο ΜακΓκραθ σημείωσε το 74-71 και στην επαναφορά, ο Κώστας Χαραλαμπίδης με ακόμα δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ (76-71), δίνοντας στην ομάδα μας μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-37, 55-54, 76-71

Οι πόντοι:

ΠΑΟΚ: Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 15 (2), ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 8 (2), Παπαδόπουλος 13, Νικολόπουλος, Καλλές 3, Λιάπης, Αμπαράς, Χαριτόπουλος 13 (1)

Ολυμπιακός: Χάινς 4, Άντιτς 2, Σπανούλης 17 (2), Περπέρογλου 10 (2), Σερμαντίνι 4, Σλούκας 9, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 3 (1), Γεωργάκης, Κατσίβελης.