Νίκη με καλή εμφάνιση..

Στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι στα πλαίσια της προετοιμασίας του, ο Δικέφαλος, αντιμετώπισε την Κοπεγχάγη, την οποία κέρδισε με 2-0 χάρη σε γκολ των Λόρενς - Σαλπιγγίδη...Ο Στέφενς κατέβασε δύο διαφορετικές 11άδες σε κάθε ημίχρονο, ενώ δεν χρησιμοποίησε τους Γκαρσία, Λούκας και Σπυρόπουλο, όπως άλλωστε αναμενόταν. Ο Δικέφαλος είχε και πάλι πολύ καλή αμυντική λειτουργία, ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από την πρωταθλήτρια Δανίας, ενώ και στο επιθετικό κομμάτι ήταν σαφώς καλύτερος των αντιπάλων του.

Η ομάδα που αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο τα πήγε πολύ καλύτερα συγκριτικά με αυτήν του πρώτου, ο Χακόμπο ήταν κυριολεκτικά θεατής και στο 70' ο Λόρενς άνοιξε το σκορ μετά από προσπάθεια του Πόποβιτς, ο οποίος και σήμερα ήταν από τους καλύτερους! Το δεύτερο γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με σκόρερ τον Σαλπιγγίδη, μετά απο κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ. Ασφαλώς στα φιλικά παιχνίδια δε μετράει το αποτέλεσμα, αλλα και έτσι να είναι ο ΠΑΟΚ πήρε μια νίκη απέναντι σε μια ομάδα που ξεκινάει σε λίγες μέρες τα επίσημα παιχνίδια. Εντυπωσιάζει το γεγονός οτι ο Δικέφαλος τόσο με Ανζί όσο και με Κοπεγχάγη, όχι μόνο δεν έχει δεχτεί κάποιο γκολ, αλλα ούτε ευκαιρία δεν επέτρεψε τους αντιπάλους να δημιουργήσουν. Και όλα αυτά ενώ η προετοιμασία έχει αρκετές μέρες για να ολοκληρωθεί..

Ο Ολλανδός τεχνικός δοκίμασε στο πρώτο ημίχρονο το 4-3-2-1 με τον Αθανασιάδη στην κορυφή και 4-4-2 στην επανάληψη με Σαλπιγγίδη-Γιάννου επιθετικό δίδυμο. Σήμερα το δεύτερο σύστημα λειτούργησε σαφώς καλύτερα, αλλα θα κριθεί σε βάθος χρόνου αν το υπάρχον ρόστερ μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό, στα παιχνίδια του ΠΑΟΚ.

Τα επόμενα φιλικά του ΠΑΟΚ είναι προγραμματισμένα για το Σάββατο (13/7) και την Κυριακή (14/7)..

Oι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  (α' ημίχρονο) Γιακουμής, Λίνο, Σκόνδρας, Κατσικάς, Λόπεθ, Κάτσε, Τζανδάρης, Ολίσε, Γεωργιάδης, Βούκιτς, Αθανασιάδης. (β΄ημίχρονο) Χακόμπο, Κίτσιου, Βίτορ, Κατσουράνη,  Ποζατζίδη, Λάζαρ, Τζιόλη, Πόποβιτς, Λόρενς, Σαλπιγγίδη και Γιάννου.

Κοπεγχάγη: Γουΐλαντ, Λ. Γιάκομπσεν, Σίγκουρτσον, Σταρσγκάαρντ, Μπένγκστον, Γκίσλασον, Κρίστενσεν, Ντιλέινι, Αμανγκβά, Βετόκελε, Σαντίν.