Ξέσπασμα σε 20'...και 1-4!

Όπως τελείωσε το 2012, έτσι άρχισε και το 2013 ο ΠΑΟΚ! Ο «Δικέφαλος» έκανε ποδαρικό στη νέα χρονιά πετυχαίνοντας μια σημαντική εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί του Πανθρακικού στην αυλαία του β' γύρου του πρωταθλήματος της Super League.Για 70 λεπτά ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο σκορ. Όμως το υπέροχο σε έμπνευση και εκτέλεση γκολ του Costin Lazar σε εκείνο το λεπτό άλλαξε τα δεδομένα. Ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε σε 1-1, άφησε πίσω του το αυτογκόλ του Kace, το χαμένο πέναλτι του Σαλπιγγίδη και έφτασε άνετα στην ανατροπή και το εντυπωσιακό 4-1.  Μέσα σε 23' λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Δώνη πέτυχαν τρία γκολ. Όλα με κεφαλιές των σκόρερ του! Αρχικά με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη, ο οποίος στο 76' έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (1-2), στη συνέχεια ακολούθησε στο 87' ο Γιάννου (1-3) από την πρώτη ασίστ του Κώστα Κατσουράνη και στο 92' ο Σταφυλίδης (1-4) από την σέντρα του Αποστολόπουλου.

Μπροστά σε περισσότερους από 3.000 φίλους του ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε τον αγώνα μ ε το αναμενόμενο σχήμα σε διάταξη 4-3-3. Οι παίκτες της ομάδας μας είχαν τον έλεγχο του αγώνα, την κατοχή της μπάλας, αλλά μια άτυχη στιγμή στο 32' έβαλε τον Πανθρακικό μπροστά στο σκορ. Στη σέντρα του Μίνγκα ο Kace έστειλε άθελα του την μπάλα στην εστία του Jacobo και τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ! Η ατυχία για τους ασπρόμαυρους συνεχίστηκε με το χαμένο πέναλτι του Σαλπιγγίδη. Στο 38' ο αρχηγός του ΠΑΟΚ κέρδισε το πέναλτι από τον Κουτσόπουλο, ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού αποβλήθηκε από τον διαιτητή Κάκο, αλλά ο Αντίλοβιτς που πέρασε στο παιχνίδι απέκρουσε το πέναλτι του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο 43' κρατώντας το 1-0 για την ομάδα της Θράκης.

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει και πάλι την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να ξεκλειδώσει την άμυνα των γηπεδούχων. Στο 59' ο Κώστας Κατσουράνης πέρασε στο ματς στη θέση του Robert, η ομάδα άρχισε να πιέζει ακόμη περισσότερο και έφτασε στην ισοφάριση με τον Lazar στο 70ο λεπτό για να ακολουθήσουν άλλα τρία γκολ για την ομάδα μας, που μετά από την τέταρτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα παρέμεινε μόνη στη 2η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας) ΒΟΗΘΟΙ: Τάτσης (Ηπείρου) - Μπαλτάς (Αχαίας)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κουτσόπουλος, Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Σερφά, Χρήστου, Καστσελάν, Μίνγκας (41' Αντίλοβιτς), Λουσέρο, Λαδάκης (83' Κυβελίδης), Βαϊρούα (32' Μουνάφο), Παπαδόπουλος.

ΠΑΟΚ: Jacobo, Αποστολόπουλος, Vivian, Κατσικάς, Lino, Kace, Φωτάκης, Lazar (83' Σταφυλίδης), Lawrence (78' Γιάννου), Robert (59' Κατσουράνης), Σαλπιγγίδης.