Πέταξε άλλους 2 βαθμούς...

Για την 20ή αγωνιστική της Super League ο "Δικέφαλος του Βορρά" ήρθε ισόπαλος 2-2 στο γειτονικό "Κλεάνθης Βικελίδης", σε ένα ματς που είχε απέναντί του μια ομάδα με πολύ υποδεέστερο ρόστερ ...Εντύπωση προκάλεσαν οι δηλώσεις του Δώνη μετά τη λήξη του αγώνα στο συνδρομητικό, προφανώς στο 2ο ημίχρονο έβλεπε άλλο ματς...

Η αναμέτρηση στο "Βικελίδης", ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ αφού μόλις  το 2', ο Σαλπιγγίδης γύρισε ωραία την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Αθανασιάδης με άψογη προβολή έκανε το 0-1. Πέρασαν μόλις τρία λεπτά και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με ένα γκολ του Αγκάνθο για το οποίο έχει ευθύνη η άμυνά μας.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια έλεγξε το ρυθμό και ήταν αυτός που απειλούσε τους γηπεδούχους. Πίεση στη μεσαία γραμμή, καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπερφόρτωση της άμυνας του Αρη στα δεξιά ήταν τα στοιχεία του παιχνιδιού του ΠΑΟΚ. Αφού χάθηκαν 1-2 καλές ευκαρίες ήρθε στο 26' ο Καμαρά να στείλει την μπάλα με πολύ δυνατό διαγώνιο σουτ στην απέναντι γωνία του Βελλίδη και να κάνει το 1-2.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, ο Δικέφαλος ήταν πολύ καλός στο πρώτο 45λεπτο και έδειχνε ότι θα φύγει με το διπλό από το Βικελίδης. Ο Δώνης διάβασε καλά το μαρκάρισμα στον Τάτο, όμως γενικά σε καμία άλλη περίπτωση δε βοήθησε την ομάδα με το κοουτσάρισμά του.Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι σε σχέση με το χαλαρό παιχνίδι του Δικεφάλου και άρχιζαν να πιέζουν για την ισοφάριση.

Όλα κρίθηκαν στο 70ό λεπτό  όταν σε βαθιά μπαλιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Βοσκάκης έκρινε πως ο Κωνσταντινίδης έσπρωξε τον Αγκάνθο και έδωσε το αυστηρό πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στον παίκτη μας, που ήταν η δεύτερη. Ο Αγκάνθο παρά την προσπάθεια του Ιτάνζ έκανε το 2-2..Ο Βοσκάκης πάντως χαρίστηκε στον Ισπανό και δεν του έδειξε 2η κίτρινη στο προκλητικό παιχνίδι του, όπως επίσης και στον Τριανταφυλλάκο που έκανε δολοφονικό μαρκάρισμα στον Αθανασιάδη στο 75'.Ο ΠΑΟΚ πέταξε στα σκουπίδια άλλους δύο βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να βουλιάξει ακόμη πιο πολύ τον συμπολίτη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αρης: Βελλίδης, Καζναφέρης, Ζαραδούκας, Γιαννίτσης (46' Παπαζαχαρία), Πουλίδο, Κοέλιο, Κοτσαρίδης (73' Καραγιάννης), Τάτος, Διαμαντάκος, Γιαννιώτας (46' Τριανταφυλλάκος) και Αγκάνθο

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Κωνσταντινίδης, Κατσουράνης, Σίλντεφελντ, Λίνο, Κάτσε, Λαζάρ, Καμαρά (82' Ολίσε), Φωτάκης (91' Κατσικάς), Σαλπιγγίδης (73' Αποστολόπουλος) και Αθανασιάδης.