Σάλπισε τη νίκη με γκολάρες!!

Για την 23η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εύκολα στην Τούμπα την ουραγό Κέρκυρα, με 3-1 χάρη σε δύο πανέμορφα γκολ, του Σαλπιγγίδη και ένα του Κλάους.

O Δώνης παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-4-1-1 έχοντας τους: Ιτάνζ κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά, Λίνο - Σίλντεφελντ - Κατσουράνης - Αποστολόπουλος, στα χαφ Γκαρσία - Λάζαρ στον άξονα και Σαλπιγγίδης Καμαρά στις πτέρυγες, μπροστά τους ο Λόρενς σ' έναν ελεύθερο ρόλο πίσω από τον προωθημένο Αθανασιάδη... Η ομάδα μπήκε αυτήν τη φορά δυνατά στο γήπεδο εκμεταλλευόμενη τον χώρο που της έδωσαν οι φιλοξενούμενοι και παίζοντας κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον πολύ καλό Λίνο, δημιούργησε καταστάσεις στην εστία του Αναστασόπουλου από νωρίς.Με τον Γκαρσία να μοιράζει το παιχνίδι και τον Βραζιλιάνο μπακ να δημιουργεί πολύ όμορφες σέντρες ήταν θέμα χρόνου να έρθει το γκολ. Αυτό συνέβη στο 25', όταν  ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με  ανάποδο ψαλίδι. Προηγήθηκε σέντρα του Κατσουράνη στην καρδιά της άμυνας της Κέρκυρας και τέλεια εκτέλεση του Σάλπι...

Πέντε λεπτά αργότερα ο Αθανασιάδης, πήρε την κεφαλιά σε όμορφη σέντρα του Λίνο και έκανε το 2-0. Ο Βραζιλιάνος για μια φορά ακόμη άκουσε το όνομά του να γίνεται σύνθημα από την κερκίδα... Και πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από τους λίγους θεατές που βρέθηκαν σήμερα στην Τούμπα, ήρθε ένα ακόμη όμορφο γκολ και πάλι με δράστη τον Σαλπιγγίδη ο οποίος δέχτηκε την μπάλα με κεφαλιά από τον Αθανασιάδη και έχοντας πλάτη στην εστία, με ανάποδο σουτ έκανε το 3-0.

Ο ΠΑΟΚ είχε ουσιαστικά τελειώσει την υπόθεση νίκη και στην επανάληψη συνέχιζε να πιέζει την ομάδα του Παπακώστα θέλοντας να πετύχει και 4ο τέρμα. Ένα τέρμα που τελικά δεν ήρθε αφού οι ευκαιρίες οι οποίες βγήκαν χάθηκαν. Κορυφαία όλων η φάση του 79' όταν ο Λόρενς βρέθηκε μόνος μέσα στην μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Λίνο και σούταρε άουτ. Λίγα λεπτά νωρίτερα ο Γκέσιος εκμεταλλεύτηκε λάθος συνεννόηση της άμυνάς μας και σε κενή εστία είχε μειώσει σε 3-1. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που πέτυχε η Κέρκυρα στις 5 επισκέψεις της στην Τούμπα...

Ο Δικέφαλος έκανε το αυτονόητο σήμερα, πήρε μια εύκολη νίκη και πλέον περιμένει την Πέμπτη τον Λεβαδειακό σε παιχνίδι κυπέλλου. Στα θετικά καταγράφεται η παρουσία του Πάμπλο Γκαρσία που έδειξε να είναι σε καλή κατάσταση, κάτι ιδιάιτερα ενθαρρυντικό ενόψει της δύσκολης συνέχειας.   Oι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Λίνο, Σίλντεφελντ, Κατσουράνης, Γκαρσία (64' Πέλκας), Λάζαρ, Λόρενς, Σαλπιγγίδης (87' Ρομπέρ), Καμαρά (72' Κουμάλο), Αθανασιάδης

Κέρκυρα: Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλαλας, Βενέτης, Σταμόγιαννος (81' Τσομπάνης)., Έντερ, Αρμένης, Τσουμάνης, Γιάντσης, Γκέσιος, Ζουμπουλάκης (32' Ηλιάδης), Κυβελίδης (46' Αγρίτης)