Στο "καναβάτσο" και ο Πανελευσινιακός

Ο ΠΑΟΚ αν και δυσκολεύτηκε κέρδισε με 84-78 τον Πανελευσινιακό, με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη (16 πόντοι) να είναι το "κλειδί" του Δικεφάλου στο συγκεκριμένο μάτς. Έβδομη συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟΚ,που δημιουργεί ρεκόρ δεκαετίας!

Για τη 10η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Paok Sports Arena τον νεοφώτιστο Πανελευσινιακό, με 84-78 και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα ...Ο Πανελευσινιακός αποδείχτηκε δυσκολότερος αντίπαλος από ότι υπολόγιζαν κάποιοι και ο Δικέφαλος εξασφάλισε τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την κακή περιφεριακή άμυνα του ΠΑΟΚ, αλλά και τη μεγάλη τους ρέντα έξω από το τρίποντο (πέτυχαν 16!!!) και ψαλίδισαν τη διαφορά των 15 πόντων με την οποία προηγήθηκε η ομάδα μας στα μισά του 3ου δεκαλέπτου.Ας πάρουμε τα πράματα με τη σειρά. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε πόντους από τους ψηλούς του που δεν είχαν αντίπαλο κάτω από τα καλάθια. Ο Πανελευσινιακός παρακαλουθούσε από κοντά το σκορ και η περίοδος τελείωσε 20-21 και αφού νωρίτερα το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Χαραλαμπίδη και το ανέβασμα των Μακγκράθ και Χαριτόπουλου έδωσε στην ομάδα διαφορά 8 πόντων (34-26) και αργότερα 9 (43-34), αλλά ένα τρίποντο της απελπισίας του Τσιάκου στην εκπνοή, έγραψε σαν σκορ ημιχρόνου 43-37.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, έπαιξε καλή άμυνα και έφτασε σε εύκολα καλάθια, δίνοντας την εντύπωση πως θα τελειώσει νωρίς το παιχνίδι. Το σκορ ανέβηκε στο +15 (61-56), αλλά κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Πανελευσινιακού. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -6 (68-62), με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει 3/3 βολές με τον Χάτσερ, λίγο πριν τη λήξη του... Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού συνεχίστηκε η ευστοχία των παικτών του Σκαραφίγκα -σκόραραν κατά βούληση από την περιφέρεια- άλλες φορές υπό πίεση και άλλες αφύλαχτοι. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου αντέδρασαν ψύχραιμα σε αυτόν τον καταιγισμό τριπόντων, και τελικά πήραν τη νίκη με 84-78 και αφού λίγο νωρίτερα το ταμπλό έδειχνε 82-78, που ήταν και η μικρότερη διαφορά των δύο ομάδων σε αυτό το δεκάλεπτο.

Άνθρωπος κλειδί για τον Δικέφαλο αποδείχτηκε ο Τσαϊρέλης με τους παλικαρίσιους πόντους που σημείωσε στο τέλος, αλλά και τη συνεισφορά του στο αμυντικό κομμάτι...

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-37, 67-62, 84-78

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 5, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 17 (3), ΜακΓκραθ 17 (4), Τσαϊρέλης 16 , Δέδας, Μαργαρίτης 11, Παπαδόπουλος 10, Καλλές, Χαριτόπουλος 6

Πανελευσινιακός: Νίκου 3 (1), Παπανικολόπουλος 10 (2), Παπανικολάου 14 (4), Δημάκος, Μαγκουνής 2, Λιακόπουλος 19 (3), Δεληγιάννης 6, Καμπ 9 (3), Τσιάκος 11 (3), Μαντζιώρης, Αβραμίδης 4