Τέλος καλό, όλα καλά..

Για την 6η (και τελευταία) αγωνιστική των play offs , o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-2 αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 70' και πήρε το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.Ο Γεωργιάδης ξεκίνησε το ματς με τους Χακόμπο κάτω από τα δοκάρια, Λίνο, Σίλντεφελντ, Κουμάλο και Κωνσταντινίδη στην άμυνα, Κάτσε και Ρομπέρ αμυντικά χαφ, Ολίσε, Κατσουράνη, Καμαρά και Αθανασιάδη.

Ο Δικέφαλος για μια ακόμη μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι παρά την πολύ μεγάλη σημασία του. Οι παίκτες του στο πρώτο 45λεπτο έδειχναν ανήμποροι να επιβάλλουν ρυθμό και τα λάθη ήταν πολλά. Λάθη όμως δεν έκαναν μόνο οι παίκτες του ΠΑΟΚ αλλά και ο αστείος Μάνταλος που διαμόρφωσε το 1-0 ανακαλύπτοντας πέναλτι σε επαφή του Κωνσταντινίδη στον Ίλιτς. Μια απόφαση αυστηρή που έφερε τον ΠΑΣ μπροστά στο σκορ.Ο Μάνταλος λίγα λεπτά αργότερα έκλεισε τα μάτια σε μαρκάρισμα του Κεϊτά στον Κάτσε, μη δείχνοντας την κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΣ που θα ήταν η δεύτερη.

Η παρουσία του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο μελέτης, καθώς μοιάζει αφύσικο να επαναλαμβάνεται μέσα σε λίγες μόνο μέρες εμφάνιση τόσο τραγική σε ένα ματς στο οποίο παιζόταν το ευρωπαϊκό του μέλλον.Το πείραμα του Γεωργιάδη να περάσει σε ρόλο επιτελικού τον Κατσουράνη, βάζοντας και πάλι αμυντικό χαφ τον Ρομπέρ δίπλα στον Κάτσε, έδειξε πως ο τεχνικός του ΠΑΟΚ βρισκόταν σε τρικυμία. Χαρακτηριστικό του ημιχρόνου είναι πως ο ΠΑΟΚ από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ (31') δεν αντέδρασε, με τους παίκτες να συνεχίζουν το ίδιο άχρωμο και άγευστο παιχνίδι τους.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Γεωργιάδης πέρασε στο ματς τους Κίτσιου (αναγκαστική αλλαγή στη θέση του Κωνσταντινίδη) και Σαλπιγγίδη στη θέση του Καμαρά (έπαιζε;)...

Η ομάδα σταδιακά ανέβασε στροφές, πίεσε ψηλά και είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Αθανασιάδη στο 50' που βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, μετά από πάσα του Κατσουράνη, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Κλάους το απέκρουσε δύσκολα ο Φεγκρούς.Ο Δικέφαλος είχε σαφώς καλύτερη εικόνα στην επανάληψη, ήταν αυτός που έπαιξε ποδόσφαιρο και ήταν αυτός που αρχικά πέτυχε την ισοφάριση με τον Κατσουράνη στο 70' για να πάρει το προβάδισμα στο 74' με τον Σίλντεφελντ . Και οι δύο φάσεις ήρθαν μετά από εκτελέσεις φάουλ του Λίνο από τα δεξιά.

Ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη πέτυχε αυτό το οποίο στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε απίθανο να συμβεί. Η μεγάλη ανατροπή ήρθε με βοήθειες και από τον πάγκο, αφού ο Γ. Χ διάβασε σωστά σε αυτό το 45λεπτο το παιχνίδι και οι κινήσεις που έκανε στην έναρξη της επανάληψης αποδείχθηκαν καθοριστικές.Ο Δικέφαλός σε συνδυασμό με το 0-0 στο Περιστέρι ετοιμάζεται να πέσει στα βαθιά συμμετέχοντας στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, για 3η φορά στην ιστορία του...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Φεγκρούς, Ντάσιος, Τζημόπουλος, Μπέριος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Κεϊτά (80' Ρουμπουλάκου), Βίλα (86' Χαρίσης), Ντε Βισέντι, Γεωργίου (80' Γιάκος), Ίλιτς.

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Λίνο, Σίλντεφελντ, Κουμάλο, Κωνσταντινίδης (46' Κίτσιου), Κάτσε, Κατσουράνης, Ολίσε (92' Κατσικάς), Ρομπέρτ, Καμαρά (46' Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης.