Tου κόστισε το "μπλακ αουτ"..

Για την 21η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ έχασε στο Ρέθυμνο τον ΑΓΟΡ με 66-64, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα...Στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" του Ρεθύμνου οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και με διαδοχικά τρίποντα του Αγγελόπουλου προηγήθηκαν μόλις στο 3' με 10-2. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι με τους Τσαϊρέλη και Παπαδόπουλο, οι οποίοι σημείωσαν όλους τους πόντους του στην πρώτη περίοδο (22-10). Όπλο των παικτών του ΑΓΟΡ σε αυτό το χρονικό σημείο τα τρίποντα, που όμως στη συνέχεια εξελίχτηκαν σε "αχίλλειο πτέρνα" καθώς η κρητική ομάδα είχε συνολικά 10/38.

Στη 2η περίοδο ο ΠΑΟΚ ήταν ... ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου με καθαρό μυαλό και μεγάλη συγκέντωση στο παιχνίδι, ροκάνισαν τη διαφορά και στα μισά του δεκαλέπτου ισοφάρισαν για πρώτη φορά το σκορ (27-27). Ρεσιτάλ ευστοχίας από τον Κώστα Χαραλαμπίδη, που βοηθήθηκε στο σκοράρισμα από τους Μαραγαρίτη (εξαιρετικός σήμερα) και Δέδα. Στο ημίχρονο το ταμπλό έδειχνε 33-37 και όλα έδειχναν πως ο Δικέφαλος είχε ξεπεράσει το αρχικό σοκ. Να σημειώσουμε πως στην εκπνοή του 20λεπτου ο τεχνικός του ΑΓΟΡ τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για έντονες διαμαρτυρίες σε φάουλ του Κάρτερ στον Χαραλαμπίδη, μια απόφαση που έδωσε στον ΠΑΟΚ 4 πόντους από τις εύστοχες βολές του Χαραλαμπίδη.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι καλύτερος των γηπεδούχων και μάλιστα στο 27' η διαφορά πήρε την μεγαλύτερη τιμή της (39-48). Στο δεκάλεπτο αυτό βοήθησε στο σκοράρισμα τον Χαραλαμπίδη και ο Χάτσερ, όπως βέβαια και ο Μαργαρίτης. Στη συνέχεια το Ρέθυμνο άρχισε να βρίσκει και πάλι στόχο έξω από τα 6.75 μείωσε σε 44-49 στο 29'  αλλά ο ΠΑΟΚ έκλεισε την 3η περίοδο με 44-51.

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 59-59, λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 62-61 αλλά μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε και πάλι το προβάδισμα (63-64). Το καλάθι που έμελε να κρίνει τον νικητή το σημείωσε ο Τσόχλας με τρίποντο 9" πριν το φινάλε, καθώς το τρίποντο του Χαραλαμπίδη στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο...

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Δικεφάλου στον 2ο γύρο, μια ήττα που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αν η ομάδα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα είχε λίγη περισσότερη υπομονή στο παιχνίδι της.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 33-37, 44-51, 66-64

Ρέθυμνο: Χορν 1, Καλλινικίδης, Κόλιμον 6, Αγγελόπουλος 13 (4), Τσόχλας 10 (2), Ντούβνιακ 3, Κόμματος 7 (1), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 6 (2), Πέτγουεϊ 16 (1).

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 8 (1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 19 (2), Τσαϊρέλης 6, Δέδας 7 (2), Μαργαρίτης 18 (1), Παπαδόπουλος 6, Καλλές, Χρυσικόπουλος.