Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε..

Στην Paok Sports Arena ο Δικέφαλος, κέρδισε με 81-69 την Καβάλα σε παιχνίδι που έγινε στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Basket League... Η Καβάλα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθκε με 1-6 και 8-9, όμως ο ΠΑΟΚ έχοντας σαν πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Τσαϊρέλη και Παπαδόπουλο πήρε κεφάλι στο σκορ για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +7 (24-17). Στην 2η περίοδο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμη περισσότερο στροφές, πήρε πόντους από τους Κασελάκη, Χάτσερ και Χαραλαμπίδη και προηγήθηκε το ημίχρονο με 39-30.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ζώνη και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ, που ναι μεν είχε τα αμαρκάριστα σουτ, ήταν όμως άστοχος. Έτσι η Καβάλα μάζεψε τη διαφορά, το ταμπλό έδειχνε 53-48 και το ποαιχνίδι έγινε ντέρμπι! Μάλιστα λίγο αργότερα (4η περίοδος) οι παίκτες του Κορωνιού έφτασαν στο καλάθι 58-56, αλλά εκείνη την ώρα μίλησε ο Δέδας!

Με δύο δικά του τρίποντα ο ΠΑΟΚ πήρε μπρος και η νίκη ήρθε στο φινάλε της αναμέτρησης σχετικά εύκολα.  Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η αποβολή του Κόλεμαν από τους διαιτητές με ντισκαλιφιέ για χτύπημα στον Καλλέ, στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου (δικαιότατη).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-30, 53-48, 81-69

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 8 (2), Κασελάκης 8 (2), Χαραλαμπίδης 19, Τσαιρέλης 20 , Δέδας 12 (4), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 9 (10ριμπάουντ), Καλλές 3, Χρυσικόπουλος, Νικολόπουλος, Θεοδωράκος

ΚΑΒΑΛΑ: Πάνος 12, Αρμπέτ 3 (1), Καλαμπάκας 5 (1), Στεφανίδης 7 (1), Μιλόσεβιτς 3, Μίτροβιτς 18 (4), Ταιρού 6, Κρστέφσκι, Κόλεμαν 7, Ατσάρα 8 (2)