Πάλεψε μέχρι το τέλος!

Για την 13η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ, ο ΠΑΟΚ έχασε με 71-61 στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, πραγματοποιώντας όμως εξαιρετική εμφάνιση...Ο Δικέφαλος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους, όμως η κούραση στο τελευταίο δεκάλεπτο τον υποχρέωσε σε ήττα. Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παρκέ εξαιρετικά διαβασμένος και μάλιστα ήταν αυτός που είχε το πάνω χέρι στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας να προηγηθεί με 13-20. Πολύ καλές άμυνες ανάγκασαν τους παίκτες του Πεδουλάκη να μην έχουν ελεύθερα σουτ και να αστοχούν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-20, όμως ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και με καθαρό μυαλό έστησε και πάλι μια διαφορά 8 πόντων (27-35) στο 18'. Το ημίχρονο έκλεισε 35-35 με τον Μπράμος να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή του, ένα καλάθι που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί...

Στο 3ο δεκάλεπτο κατά το οποίο ο Δικέφαλος παραδοσιακά βγάζει τον κακό του εαυτό του, αυτή τη φορά κάτι τέτοιο δε συνέβη. Αν και ο Παναθηναϊκός στο 24' προηγήθηκε με 40-35 οι παίκτες μας κατάφεραν να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ και να βρεθούν στο τέλος της περιόδου στο +1 (50-51).

Και μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου κρίθηακαν τα πάντα. Μέχρι το 35' ο ΠΑΟΚ ήταν σε απόσταση αναπνοής (55-53), όμως ένα τρίποντο από τον Μασιούλις και ένα δίποντο από τον Λάσμε είχαν σαν αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 60-53. Η τελευταία προσπάθεια των παικτών μας να ανακάμψουν δεν έφερε αποτέλεσμα και έτσι ήρθε η ήττα.

Μια ήττα που αφήνει πίσω της σημάδια ικανοποίησης καθώς ο αντίπαλος είναι ομάδα με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ και μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο του. Από το παιχνίδι κρατάμε τη μαχητικότητα που ξεδίπλωσαν στο παρκέ οι παίκτες του Μαρκόπουλου και πλέον περιμένουμε τον Ολυμπιακό στην Paok Sports Arena την επόμενη Κυριακή...

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-35, 50-51, 71-61

Παναθηναϊκός: Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 12 (3), Ματσιούλις 15 (2), Καπόνο 7 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 7 (1), Μπανκς 8 (2), Ξανθόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος.

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 2, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 11 (1), ΜακΓκραθ 10 (2), Τσαϊρέλης 5, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 12, Καλλές 4, Χαριτόπουλος 11 (2).