Συνεχίζει απτόητος! 55-63 στο Περιστέρι

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Αθήνα το Περιστέρι με 55-63 αποδεικνύοντας ότι είναι ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης ...

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με  12-5, άρχισε σταδιακά να ανεβάζει ρυθμό και παίρνοντας πόντους από τους Κασελάκη, Δέδα  και Χρυσικόπουλο στο τέλος της περιόδου ο βρεθηκε στο +1 (18-19).Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες στο 2ο δεκάλεπτο, το προβάδισμα  άλλαξε πολλές φορές χέρια, με τον ΠΑΟΚ πάντως να κυριαρχεί στα ριμπάουντ αλλά και στα λάθη. Το ημίχρονο τελείωσε με 33-35, ο Μαρκόπουλος όμως είχε να διαχειριστεί τα 3 φάουλ του Χαραλαμπίδη τα οποία στην 3η περίοδο έγιναν μάλιστα 4.

Στο δεύτερο ημίχρονο λύσεις έδωσε ο Νικολόπουλος ο οποίος κολλώντας δύο διαδοχικά τρίποντα έστειλε τη διαφορά στο +9 (36-45), δίνοντας άρωμα διπλού στον ΠΑΟΚ. Επιθετικές αλλά και αμυντικές λύσεις έδωσε και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ο οποίος να σημειώσουμε πως σημείωσε 12 πόντους ενώ κατέβασε και 9 ριμπάουντ σε 30' συμμετοχής.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 42-49. Η διαφορά ανέβηκε στο +11 (46-57) με τον Δέδα (16 οι πόντοι του) να δίνει λύσεις από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι στην τελευταία τους προσπάθεια πλησίασαν με το ταμπλό να δείχνει 55-61, όμως δύο εύστοχες βολές του Χαραλαμπίδη διαμόρφωσαν το τελικό 55-63.Η νίκη του ΠΑΟΚ είναι πολύ σημαντική αν αναλογιστεί κανείς τα όσα προηγήθηκαν τις τελευταίες μέρες με τις αποχωρήσεις των Χαριτόπουλου και Μακγκράθ. Η ομάδα ήταν πολύ καλά διαβασμένη και πήρε δικαιότατα το διπλό σε μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται...

Τα δεκάλεπτα:18-19, 33-35, 42-47, 55-63

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 11 (6 ριμπάουντ), Κομποδιέτας 4, Θορν 8 (2), Κανονίδης 9 (1), Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 11, Ουίλιαμς 6, Χάινς, Πέτρουλας 2, Μελισσαράτος 4.

ΠΑΟΚ: Κασελάκης 7 (5 ριμπάουντ), Χαραλαμπίδης 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαιρέλης 12 (9ρ), Δέδας 16 (4), Παπαδόπουλος 5 (8 ριμπάουντ), Νικολόπουλος 6 (2), Καλλές, Χρυσικόπουλος 7, Αμπαράς.